Друк
10.07.2014

Укрзалізниця звернулась до Генеральної прокуратури України щодо належного захисту інтересів галузі

Укрзалізниця з метою захисту законних прав та інтересів від протиправних дій з боку лізингової компанії «Укртранслізинг», спрямованих на привласнення державних коштів і активів, а також посягань на державне майно та рухомий склад залізниць, звернулася до Генеральної прокуратури України з проханням провести перевірку щодо встановлення фактів незаконної та неправомірної діяльності «Укртранслізинг» та, у разі їх підтвердження, відкрити кримінальне провадження.

У своєму зверненні до ГПУ Укрзалізниця просить надати правову оцінку щодо збільшення державної частки статутного фонду компанії, до якої були внесені кошти та майно залізниць України, на суму близько 630 млн. грн. Вищезазначені дії лізингової компанії мали системний характер та призводили до виходу з-під управління та контролю Укрзалізниці державного майна,  коштів та рухомого складу. Зокрема, із майнових активів через Фонд держмайна України до статутного фонду «Укртранслізинг» були внесені вантажні вагони та одна із будівель у Києві. У статутному фонді лізингової компанії державна частка складала 41,7% акцій, тоді як основний їх пакет належав ТОВ «Лемтранс».

У листі до ГПУ Укрзалізниця констатує, що сума формування державної частки з часу створення лізингової компанії стрімко зростала: спочатку становила 20 млн. грн., потім 551,5 млн. і досягла рекордних 630 млн. грн.

При цьому, збільшення державної частки статутного фонду «Укртранслізинг» досягалося шляхом внесення доповнень до постанови Кабміну №840 від 8 червня 1998 р., за рішенням якої  і була створена  згадана компанія. Однак 21 липня 2005 року постанова КМУ №611 скасувала попередні рішення і вимагала невідкладно повернути  залізницям України кошти, майно і рухомий склад, які були передані  лізинговій компанії.

Проте, ці заходи не були здійснені, оскільки рішення Господарського суду м. Києва було прийняте не на користь Укрзалізниці, яке, у порушення вимог чинного законодавства, не було оскаржене у судах апеляційної та касаційної інстанцій колишніми представниками Кабміну та Укрзалізниці, що в підсумку не тільки унеможливлювало здійснення повернення майна залізницям України, а, навпаки, призводило до збільшення державної частки лізингової компанії за рахунок майна та коштів залізниць, що, безумовно, негативно позначилося на подальшому  функціонуванні залізничної галузі.

Таким чином, керуючись виключно державними інтересами, Укрзалізниця сподівається, що шляхом швидкого прокурорського реагування будуть вжиті заходи щодо належного повернення до державної власності коштів, майна та рухомого складу залізниць, які були внесені до статутного фонду лізингової компанії «Укртранслізинг», свідомі та цілеспрямовані дії якої, на думку залізничників, цілком очевидно, виходили за межі правового поля.