Друк
27.01.2014

У 2013 році кількість відправок вантажів із застосуванням уніфікованої транспортної накладної зросла в 1,6 рази

У 2013 році за уніфікованою транспортною накладною ЦІМ/СМГС здійснено більше 57,8 тис. відправок, що в 1,6 рази  перевищує кількість відправок 2012 року та у 14,7 разів – кількість відправок за цією накладною у 2007 році.

З відправлених за уніфікованою транспортною накладною у 2013 році: 40 379 вагонних відправок (експорт – 28 528, імпорт – 496, транзит – 11355) і 17 435 контейнерних відправок (експорт – 2675, імпорт – 665, транзит - 14095).

Основний вантаж, який перевозиться за накладною ЦІМ/СМГС:

- на експорт: контейнерні відправки – порожні контейнери під навантаження до Румунії; вагонні відправки – ліс і лісоматеріали, металопрокат, хімічні добрива, кварцит, цукор та ін. вантажі;

- імпорт: контейнерні відправки – лісоматеріали, плити деревостружні та порожні власні контейнери; вагонні відправки –  плити ДСП, сталь, бензин;

- транзитом: контейнерні відправки – запчастини до автомобілів, порожні контейнери, дерев'яна тара (повернення); вагонні відправки – повернення власних порожніх піввагонів, цистерн, цукор, меблі, папір.

Використання ЦІМ/СМГС, яка є єдиним перевізним документом для країн із різним транспортним правом (ЦІМ та СМГС), сприяє спрощенню та комфорту залізничних перевезень для вантажовідправників.

Міжнародна накладна ЦІМ/СМГС застосовується для залучення обсягів перевезень вантажів між країнами-учасницями ЦІМ і СМГС, оскільки її основними перевагами є уникнення переоформлення перевізних документів на кордоні, спрощення митного оформлення вантажів та зменшення простою вагонів на прикордонних станціях.

На сьогодні уніфікована накладна застосовується при перевезеннях в/із країн(и), залізниці яких не є учасниками СМГС, в усіх напрямках по території України, в усіх транзитних та імпортних напрямках територією Казахстану.

У 2013 році за накладною ЦІМ/СМГС призначенням в Україну та Казахстан, а також транзитом по території України здійснювалися перевезення:

- із Румунії, Чехії, Словаччини, Німеччини в Україну;

- із Румунії та Молдови транзитом по Україні в Казахстан;

- із Румунії, Чехії, Словаччини транзитом по Україні в Росію.

 Перше експериментальне перевезення за накладною ЦІМ/СМГС було здійснено з України до Німеччини у 2006 році, а з 2010 року активізована робота щодо широкого її застосування.

 

Довідково:

ЦІМ/СМГС – єдиний перевізний документ, уніфікована транспортна накладна для країн із різним транспортним правом (ЦІМ та СМГС). Вона використовується перевізниками, вантажовідправниками та вантажоодержувачами для здійснення перевезень у міжнародному сполученні. Уніфікована накладна ЦІМ/СМГС зближує дві правові транспортні системи Сходу і Заходу.

Використання уніфікованої транспортної накладної дозволяє учасникам перевізного процесу не здійснювати  переоформлення накладної СМГС на ЦІМ та навпаки, спрощує процедуру перетину кордону, прискорює рух вантажів через кордон, підвищує ефективність товарообігу, покращує якість обслуговування та зменшує транспортні витрати вантажовідправників.

Рішення про розробку уніфікованої накладної ЦІМ/СМГС було прийняте з ініціативи Укрзалізниці в жовтні 2003 року в Києві. У розробці документа, що тривала протягом 2003-2006 років, брали участь фахівці залізниць України, Німеччини, Польщі, України, Білорусі, Латвії, Росії та Литви, за підтримки Комітетів Організації співпраці залізниць (ОСЗ) і Міжнародного комітету залізничному залізничного транспорту (ЦІТ).

Рішення про впровадження єдиної накладної ЦІМ/СМГС було прийнято на 34-й сесії Наради Міністрів транспорту ОСЗ, що відбулася 13-15 червня 2006 року у Софії.

 

Кількість відправок зовнішньоторгових вантажів з використанням ЦІМ/СМГС у 2007-2013 рр.

 

Кількість відправок зовнішньоторгових вантажів з використанням ЦІМ/СМГС у 2013 році порівняно із 2012 роком за видами сполучення    

 

 

Кількість відправок зовнішньоторгових вантажів з використанням ЦІМ/СМГС у 2013 році порівняно із 2012 роком за видами відправок