Друк
24.01.2014

У 2013 році Донецька залізниця недоотримала понад 38 мільйонів гривень за перевезення пасажирів пільгових категорій

Донецька залізниця констатує хронічне недоотримання компенсацій за проїзд залізничним транспортом пільгових категорій населення. За підсумками 2013 року державний перевізник недоотримав 38 493,7 тис. грн.

Донецька залізниця згідно з чинним законодавством України здійснює перевезення 26 пільгових категорій населення, компенсація за які має здійснюватися облдержадміністраціями та відповідними міністерствами за рахунок субвенції з бюджету України.

У 2013 році Донецька залізниця перевезла 5 773 044 пільгових категорій громадян, з них 989 775 осіб в далекому сполученні і 4 783 269 у приміському сполученні. За підсумками минулого року Донецька залізниця перевезла пасажирів пільгових категорій на суму 59 954,7 тис. грн, у тому числі в дальньому сполученні на 26817,5 тис. грн, у приміському сполученні - на 33 137,2 тис. грн. Компенсації отримано лише 21 007 тис. грн (дальнє слідування – 7 634,2 тис. грн, приміське - 13 372,8 тис. грн), що становить лише 35% від суми наданих послуг.

Зокрема від Донецької та Луганської держадміністрацій недоотримано відповідно 18 675,9 тис. грн (56,7% від необхідної суми) і 2 137,1 тис. грн (35,9%) компенсацій.

Значні кошти - 12 106,8 тис. грн (80,9%) - Донецька залізниця недоотримує за перевезення в дальньому сполученні студентів та учнів професійно-технічних навчальних закладів.

Гостра ситуація склалася з компенсацією за перевезення дітей віком від 6 до 14 років. Видатки у державному бюджеті на покриття зазначених витрат не передбачаються взагалі. Вже протягом багатьох років Донецька залізниця забезпечує пільговий проїзд дітям віком від 6 до 14 років за свій рахунок. У 2013 році за їх перевезення недоотримано 5 572,6 тис. грн.

При цьому Донецька залізниця була і залишається справним платником податків і надійним і безвідмовним партнером у наданні транспортних послуг для всіх категорій громадян за заниженими соціально-орієнтованим тарифами.

У свою чергу, Донецька залізниця розраховує, що в поточному році підприємство отримає компенсації фактичних витрат за перевезення пасажирів пільгових категорій, як це визначено Законом України «Про залізничний транспорт».

 

Довідково

Закон України «Про залізничний транспорт»

Стаття 9:

Встановлення тарифів на перевезення вантажів, пасажирів, багажу, вантажобагажу залізничним  транспортом (за  винятком приміських пасажирських перевезень) у межах України здійснюється на підставі бюджетної, цінової та тарифної політики у порядку, що визначає Кабінет Міністрів України.

Тарифи на перевезення пасажирів і багажу у приміському сполученні встановлюються відповідними залізницями за погодженням з місцевими органами виконавчої влади. При рівні тарифів, що не забезпечують рентабельності цих перевезень, збитки залізниць компенсуються із місцевих бюджетів.

…Для захисту інтересів окремих категорій громадян на пасажирських  перевезеннях, у тому числі приміських, можуть передбачатися пільгові тарифи. Збитки залізничного транспорту загального користування від їх використання відшкодовуються залізницям за рахунок державного або місцевих бюджетів залежно від того, яким органом прийнято рішення щодо введення відповідних пільг.