Друк

ПОВІДОМЛЕННЯ для споживачів послуг

ПАТ «Укрзалізниця»

 

Інформація для споживачів електричної енгергії

 

ВІДОКРЕМЛЕННЯ ОПЕРАТОРА СИСТЕМИ РОЗПОДІЛУ ВІД ПОСТАЧАННЯ ЕЛЕКТРИЧНОЇ ЕНЕРГІЇ

 

11 червня 2017 року набрав чинності Закон України «Про ринок електричної енергії» (далі – Закон), тим самим розпочався процес реформування електроенергетичної галузі в Україні.

Одним з основних етапів реформи є відокремлення функції з розподілу електричної енергії від функцій виробництва, передачі та постачання, тобто створення відповідних окремих юридичних осіб.

Положеннями Закону, а саме пунктом 13 розділу ХVІІ Прикінцевих та перехідних положень визначено, що до 11.12.2018 існуючі на сьогодні енергопостачальні компанії повинні вжити заходів щодо відокремлення оператора системи розподілу від постачання електричної енергії шляхом створення відповідних суб’єктів господарювання. 

На даний час ПАТ «Укрзалізниця» на виконання Закону проводить відокремлення діяльності з розподілу від постачання електричної енергії. Зважаючи на особливості здійснення ПАТ «Укрзалізниця» ліцензованої діяльності до відокремлення оператора системи розподілу, коли територією здійснення постачання електричної енергії за регульованим тарифом була вся Україна, на сьогодні Товариство не відповідає необхідним критеріям для виконання функцій постачальника універсальних послуг згідно з пунктом 13 розділу XVII Прикінцевих та перехідних положень Закону. 

Універсальна послуга - постачання електричної енергії побутовим та малим непобутовим споживачам, що гарантує їхні права бути забезпеченими електричною енергією визначеної якості на умовах, визначених відповідно до цього Закону, на всій території України.

 Саме тому ПАТ «Укрзалізниця» на даний час проводить підготовчі заходи для передачі побутових та малих непобутових споживачів постачальникам універсальних послуг, які будуть здійснювати діяльність на території проживання цих споживачів. (Відповідно до пункту 9 статті 2 розділу І Закону, учасникам ринку електричної енергії дозволяється обробка персональних даних для здійснення функцій та повноважень, передбачених цим Законом. Захист персональних даних здійснюється учасниками ринку відповідно до Закону України «Про захист персональних даних»). 

Споживачі (крім побутових та малих непобутових споживачів), яким на день набрання чинності Закону здійснював постачання електричної енергії постачальник за регульованим тарифом (ПАТ «Укрзалізниця»), мають обрати собі електропостачальника та укласти з ним договір постачання електричної енергії споживачу не пізніше ніж через 18 місяців з дня набрання чинності Закону (тобто до 11.12.2018).  ПАТ «Укрзалізниця», в особі філії «Енергозбут», за згодою відповідного споживача надаватиме електропостачальнику інформацію про споживача, необхідну для зміни електропостачальника.

При цьому, зміна електропостачальника споживачем здійснюватиметься на безоплатній основі у порядку, визначеному Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 312 (далі – Правила роздрібного ринку електричної енергії).

У разі не обрання споживачем (крім побутового та малого непобутового споживача) нового електропостачальника протягом 18 місяців з дня набрання чинності Закону (до 11.12.2018) постачання електричної енергії такому споживачу впродовж не більше 90 днів буде здійснюватися постачальником «останньої надії» відповідно до статті 64 Закону, який буде визначений за рішенням Кабінету Міністрів України за результатами конкурсу. При цьому тарифи на послуги постачальника «останньої надії» будуть значно вище роздрібного тарифу постачальника електричної енергії. 

Додаткові роз’яснення: 

  • малий непобутовий споживач – суб’єкт малого підприємництва, електроустановки якого приєднані до системи розподілу електричної енергії номінальною напругою не більше 1 кВ, який купує електричну енергію для власного споживання. Малі непобутові споживачі можуть використовувати електричну енергію для професійної та підприємницької діяльності.
  • побутовий споживач – фізична особа, яка використовує електричну енергію для забезпечення власних побутових потреб, що не включають професійну та/або господарську діяльність, на підставі відповідного договору з учасником ринку, у тому числі за договором постачання електричної енергії споживачу.

 

Нормативно-законодавчі акти щодо функціонування нового ринку електричної енергії:

Закон України «Про ринок електричної енергії».

НКРЕКП, постанова від 14.03.2018 № 312 «Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії».

НКРЕКП, постанова від 14.03.2018 № 311 «Про затвердження Кодексу комерційного обліку електричної енергії».

НКРЕКП, постанова від 14.03.2018 № 310 «Про затвердження Кодексу систем розподілу».

НКРЕКП, постанова від 14.03.2018 № 309 «Про затвердження Кодексу системи передачі».

НКРЕКП, постанова від 14.03.2018 № 308 «Про затвердження Правил ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку».

НКРЕКП, постанова від 14.03.2018 № 307 «Про затвердження Правил ринку».